Kamień czy ceramika – Przewodnik po wyborze idealnych płytek do pomieszczeń
31 lipca 2023Zalety i wady kamienia jako materiału podłogowego
Kiedy decydujemy się na remont mieszkania lub budowę domu, jednym z najważniejszych wyborów jest rodzaj materiału, który zostanie użyty do wykonania podłogi. Kamień naturalny od wieków cieszył się dużym uznaniem ze względu na swoją trwałość oraz niepowtarzalność. Jest to surowiec pochodzenia organicznego, który nadaje wnętrzu specjalnego charakteru.
Zarówno kamień jak i ceramika mają swoje zalety i wady. Kamienne płytki są przede wszystkim bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania czy uderzenia. Ścierają się wolno, co czyni je trwałymi przez długie lata użytkowania.
Jednakże, kiedy mamy dziecko biegające boso po domu – warto zdecydować się na inną opcję niż kamienie naturalne o nierównej fakturze powierzchni (która może go obetrzeć), które dodatkowo mrozi nam stopy w chłodniejsze dni – wszakże jednak w sezon upały fantastycznie je ochładza.
Można nakryć parkietem drewnianym dla przyjemności dzieciaka albo postawić mebelki aby zabawa tym razem odbyła się na wyższym poziomie. Moje dzieci ubóstwiają bawić się w takiej sytuacji z różnymi zabawkami stawianymi przy dziecku.
Oczywiście, kamienne płytki mają także swoje wady. Są one dość drogie i trudne w obróbce, co może wpłynąć na koszty remontu lub budowy. Ponadto, niektóre gatunki kamienia mogą być podatne na plamy i ścieranie.
Zalety i wady ceramiki jako materiału podłogowego
Przychodzi czas aby poruszyć tematykę ceramiki jako alternatywy dla kamienia naturalnego. Ceramika to sztucznie produkowane materiały, które dziś są niezwykle popularne ze względu na swoją przystępną cenę oraz szeroką gamę wzorów i kolorów.
Ceramiczna podłoga jest łatwa do utrzymania w czystości – wystarczy regularnie ją odkurzać lub zamieść ściółki- nawet razem z pieluchami dla sąsiada!
Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz plamy – nie musisz obawiać się zadrapania czy zalania przedmiotami codziennego użytku jak np.: długopisem czy sokiem pomarańczowym czy czerwonym winem (wiadomo ile tych skarpetek masakrujmy my pobudzone wieczorne tanecznymi impresjami). Dodatkowo płytki ceramiczne mają niższą cenę w porównaniu do kamienia naturalnego, co przekłada się na mniejsze koszty całego remontu.
Jednakże tak jak i kamień naturalny, ceramika ma swoje wady. Jest ona bardziej podatna na zarysowania oraz pęknięcia w skutek uderzeń mocnych przedmiotów lub niewłaściwego użytkowania (np. stawianie ciężkich mebli bez odpowiedniej ochrony).
Porównanie właściwości kamienia i ceramiki – wytrzymałość, odporność na uszkodzenia, izolacja akustyczna
Jeśli chodzi o wytrzymałość obu materiałów to zarówno kamień jak i ceramika są bardzo trwałe. Kamienne płytki są jednak znacznie bardziej odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne niż ich ceramiczne odpowiedniki.
Niektóre gatunki kamienia mogą być również stosowane jako elementy konstrukcyjne np.: schody czy posadzki a nawet nadają się na tarasy! Kiedy je widzę… serce mi drży jak szefowa kuchni Julia Child przed mikrofonem!!
Ceramiczna podłoga jest natomiast nieco bardziej delikatna – jej powierzchnia może ulec zarysowaniu lub pęknięciu przy silnym uderzeniu. Jednakże ikra taka nie wystarcza by potknąć siebie!
Pod względem izolacji akustycznej kamień naturalny jest znacznie lepszy od ceramiki. Kamienne płytki są gęstsze i bardziej trwałe, co skutkuje lepszym tłumieniem dźwięków.
Estetyka – różnice między kamieniem a ceramiką wizualnie
Jeśli chodzi o estetykę, zarówno kamień jak i ceramika mają swoje unikalne cechy. Kamienne płytki charakteryzują się pięknymi wzorami i naturalnym rysunkiem, które nadają wnętrzu elegancki wygląd.
Powierzchnia takiego materiału może być matowa lub polerowana. Matowe kafelki zapewniają przyjemną powierzchnię do chodzenia boso (prawi jak na plaży) oraz minimalizują ryzyko poślizgnięcia się na wilgotnym podłożu.
Ceramiczna podłoga natomiast oferuje mnóstwo możliwości jeśli chodzi o wzornictwo. Może ona imitować niemal każdy inny rodzaj materiału np.: drewno czy marmur- bez kosztów związanych z eksploatacja takiego surowca!
Ponadto, kafelki ceramiczne występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można stworzyć naprawdę unikalny design we wnętrzu.domu!!
Koszty – porównanie cen kamienia i ceramiki oraz kosztów instalacji
Koszty to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na wybór materiału podłogowego. Kamienne płytki są znacznie droższe od ceramiki – nawet kilkukrotnie!
Cena kamienia naturalnego uzależniona jest od wielu czynników, takich jak jego rodzaj, jakość i rozmiar. Ceramika natomiast jest bardziej dostępna cenowo dla przeciętnego klienta!
Również koszt instalacji może się różnić w przypadku kamienia i ceramiki. Montaż kamieni wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności ze względu na trudność obróbki tego surowca.
W przypadku ceramiki montaż jest prostszy – wystarczy odpowiednio przygotować powierzchnię podłoża oraz użyć kleju do mocowania płytek.